Jak przygotować swoją szafę na lato?

Mimo że pogoda póki co wcale przesadnie nie rozpieszcza, nasze myśli, tak czy inaczej, kierują się już w stronę zbliżającego się wielkimi krokami lata. Trwający właśnie okres sprzyja reorganizacji, porządkowaniu i uzupełnianiu swojej garderoby na cieplejsze dni. Jak zrobić to rozsądnie i z głową? Od czego zacząć? Jeśli marzy Ci się czysta, schludna garderoba, przed którą nie staniesz sfrustrowana z myślą: „Znowu nie mam się w co ubrać!”, ten artykuł pomoże Ci przygotować się na nadchodzące lato, a także każdą inną porę roku!

Wszystko zaczyna się od… porządków

Zanim wpadniesz w wir zakupów na lato, czy nadchodzące wakacje, dokładniej przejrzyj zawartość swojej szafy. Posegreguj ubrania na dwie lub trzy grupy: te, które zamierzasz nosić w tym sezonie, te, które chciałabyś komuś oddać i te, które nadają się już tylko do wyrzucenia lub przerobienia na tak zwane szmaty, czy ściereczki.  

Mówiąc o porządkach, nie zapomnij także, aby odkurzyć, wyczyścić wnętrze swojej garderoby i je przewietrzyć. Możesz zaopatrzyć się ponadto w przyjemne zapachy i odświeżacze.

Jeśli przystąpisz już do ponownego organizowania i wypełniania szafy, pamiętaj, aby ubrania wiosenne i letnie znalazły się teraz w jej centralnej części. Tak, by dało się po nie swobodnie sięgnąć bez potrzeby przegrzebywania połowy zawartości.

Wyrzucać czy odnawiać?

Czasami zdarza się nam błędnie ocenić stan danej rzeczy. Przeglądając swoje ubrania, dobrze zastanów się dlatego, czy aby na pewno ta konkretna bluzka, sukienka, torebka, czy buty nadają się już tylko do wyrzucenia? Być może wizyta u dobrej krawcowej, szewca, czy kaletnika przywróci im ich dawny blask za kilkanaście lub maksymalnie kilkadziesiąt złotych? W ten sposób uchronisz się przed znacznie wyższymi wydatkami, jakie wiążą się z zakupem nowych ubrań!

Na wieszakach wygodniej!

Na etapie reorganizowania swojej garderoby warto zastanowić się także nad jej układem. Co do zasady o wiele prościej jest utrzymać porządek, gdy ubrania znajdują się na wieszakach. Dzięki temu są także łatwiej dostępne, ponieważ możemy szybciej namierzyć daną rzecz i od razu ocenić, czy jest to na pewno to, co chcieliśmy ubrać. I wreszcie – ubrania na wieszakach nie są tak podatne na gniecenie się!

Na wieszakach powinno obowiązkowo przechowywać się koszule, garnitury, sukienki, czy płaszcze. Jeśli jednak ta przestrzeń w Twojej szafie jest wystarczająco przestronna, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzupełnić ją o bluzki i koszulki. Jeśli natomiast w Twojej garderobie przeważają półki, może warto dokonać drobnej modyfikacji i zamienić część z nich na dodatkowy drążek, gdy masz oczywiście taką możliwość?

W jakie tkaniny warto inwestować wiosną i latem?

Po posegregowaniu ubrań, wyczyszczeniu szafy i ewentualnym zmodyfikowaniu obecnego systemu przechowywania, przychodzi pora uzupełnić braki na lato. Tu pojawia się jednak pytanie: Co będzie najlepsze? W jakie ubrania warto zainwestować?

Latem powinniśmy postawić przede wszystkim na tkaniny naturalne. Na szczególną uwagę zasługuje bawełna i len, które wykazują idealne na tę porę właściwości. Są przewiewne, oddychające, absorbujące wodę. Pozwalają skórze oddychać, zachowując uczucie długotrwałej świeżości i chroniąc przed nieprzyjemnymi zapachami. Na korzyść lnu przemawia również jego wysoka trwałość. Jeśli więc nie chcesz zmieniać swoich ubrań na lato dosłownie co sezon, warto zainwestować właśnie w wysokogatunkową odzież lnianą. Nie myśl jednak, że len to tylko tkanina na lato i upały! Możesz śmiało nosić ją nawet jesienią, czy zimą.

Mimo że na pierwszy rzut oka zakup ubrań z lnu będzie wyglądać na spory wydatek (w porównaniu z ubraniami z materiałów sztucznych, czy syntetycznych), to jednak warto spojrzeć na niego w dłuższej perspektywie. Len nie jest szczególnie podatny na upływ czasu, nawet wtedy, gdy będziesz nosić go regularnie. Wygląda świetnie przez wiele sezonów, co tym samym nie wymusza na Tobie nieustannego kupowania jednych i tych samych rzeczy w każdym kolejnym roku.