Len a ekologia

Moda, a dokładniej związana z nią masowa produkcja odzieży, wzbudza dzisiaj, w obliczu odczuwalnych już w każdym zakątku świata zmian klimatycznych, wiele emocji. Coraz to częściej i głośniej apeluje się dlatego o to, aby dokonywać świadomych zakupów, jak również ograniczyć ilość ubrań w swojej szafie. Wybierając odzież z naturalnego lnu, jesteś w stanie to zrobić. Dlaczego? Jak len ma się do ekologii?

Jeśli ekologia i kwestie środowiskowe są bliskie Twojemu sercu, a jednocześnie kochasz również modę, mądrym wyborem będzie w takim przypadku postawienie właśnie na odzież lnianą. Warto zrobić to z dwóch zasadniczych względów: sposobu produkcji lnu oraz jego trwałości, wytrzymałości.

Produkcja lnu

Produkcję lnu, porównując z produkcją innego rodzaju tkanin, można śmiało uznać za najbardziej ekologiczną. Len wypada tu najlepiej nie tylko na tle materiałów syntetycznych i sztucznych, ale i naturalnych, takich jak bawełna i wełna.

W przypadku produkcji bawełny podnosi się głównie zarzut zużywania w tym procesie ogromnych ilości wody, a także uprawiania jej tylko w określonych regionach na świecie, ze względu na warunki klimatyczne. W produkcji wełny kontrowersyjne bywa z kolei traktowanie zwierząt.

A jak wygląda to w odniesieniu do lnu? Len, jako roślina, jest wykorzystywany podczas zbiorów w całości, bez marnowania chociażby skrawka. Może być w dodatku uprawiany w Polsce, co ogranicza koszty transportu i emisję CO2. Nie stosuje się tu również szkodliwych chemikaliów.

Trwałość lnu

Naturalność, ekologiczność lnu przejawia się na wiele sposobów. Wynika nie tylko z tego, że lnianą tkaninę pozyskuje się z roślin, a sam ten proces nie jest przesadnie ingerujący w nasze środowisko, ale i z określonych właściwości lnianego płótna. To, co wyróżnia lnianą tkaninę, to przede wszystkim jej wyjątkowa trwałość, wytrzymałość. Wysokiej jakości ubrania z lnu, przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą wyglądać jak nowe przez długie lata. Dzięki temu jesteś z kolei w stanie ograniczyć częstotliwość dokonywanych zakupów i ilość ubrań wprowadzanych do obiegu.