Kilka słów o pielęgnacji lnianej odzieży

Nie jest tajemnicą, że każdy materiał ma swoje wymagania w zakresie pielęgnacji. Nie inaczej wygląda to w przypadku lnu, który z roku na rok w okresie letnim cieszy się coraz to większą popularnością. Wysokie temperatury powodują jednak, że noszone o tej porze ubrania wymagają znacznie częstszego niż zazwyczaj prania, a w związku z tym również i suszenia oraz prasowania. Regularnie pada dlatego pytanie o to, jak powinno się pielęgnować lnianą odzież, aby służyła nam przez lata i przez cały ten czas wyglądała świetnie?

Lniana odzież – pranie

Pranie lnianych ubrań nie jest skomplikowane. Możesz robić to zarówno ręcznie, jak i w pralce. Najważniejsze, by wszystko odbywało się w niskiej temperaturze (max. 40 stopni) i na delikatnym trybie, a także bez stosowania intensywnych środków piorących, czy detergentów. Len można również wirować (z zastosowaniem najniższych obrotów), co jest dla niego nawet lepsze niż mogące prowadzić do odkształceń mocne wykręcanie.

Lniana odzież – suszenie

Suszenie lnianej odzieży, podobnie jak jej pranie, również może odbywać się na dwa sposoby – naturalnie, czyli na świeżym powietrzu lub w suszarce bębnowej, na krótkim i delikatnym programie. Drugie z rozwiązań nie jest jednak rekomendowane jako stała praktyka.

Lniana odzież – prasowanie

Nawet jeśli jeszcze nie masz w swojej szafie niczego z lnu i nie do końca znasz się na tym materiale, z pewnością zdążyłaś już gdzieś usłyszeć te dwie informacje. Po pierwsze, że len powinno prasować się, gdy tkanina jest jeszcze nieco wilgotna. Po drugie, że len doskonale znosi wysokie temperatury. Podczas prasowania lnianych ubrań Twoje żelazko powinno być rozgrzane do aż około 200 stopni!