Lniane ubrania damskie szyte na zamówienie! · 606 377 443 · sklep@podlasek.com.pl
Tkaniny naturalne, sztuczne i syntetyczne – co je różni?
Naturalne, sztuczne, syntetyczne – z pewnością ten podział tkanin nie jest ci obcy. Czy wiesz jednak, czym tak właściwie różnią się one między sobą? Jakie tkaniny zaliczamy do naturalnych, jakie do sztucznych, a jakie do syntetycznych?
Materiały naturalne – charakterystyka, przykłady
Mówiąc o materiałach naturalnych, mamy na myśli materiały pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Należy do nich przede wszystkim len i skóra. Materiałem naturalnym jest ponadto m.in. bawełna, wełna oraz jedwab.
Materiały naturalne są pozyskiwane z różnych części roślin, m.in. ich nasion (bawełna), czy łodyg, które wykorzystuje się do produkcji lnu bądź juty, jak również z różnych „części” zwierząt. Z włosia ssaków otrzymujemy wełnę, ze skóry – skórę, a z kokonów jedwabnika morwowego – jedwab.
Sprawdź tutaj, jak powstaje tkanina z lnu.
Materiały naturalne pochodzą zatem z naturalnych źródeł, już gotowych do przerobu. Ich produkcja w znacząco mniejszym zakresie oddziałuje dlatego na nasze środowisko i wykorzystuje jedynie niewielką ilość środków chemicznych. Materiały naturalne są również biodegradowalne, co oznacza, że podlegają rozkładowi.
Materiały sztuczne – charakterystyka, przykłady
O ile zrozumienie istoty włókien naturalnych nie przysparza z reguły problemów, o tyle więcej wątpliwości pojawia się w odniesieniu do włókien sztucznych. W szczególności w zakresie odróżniania ich od materiałów syntetycznych.
Materiały sztuczne są wytwarzane z włókien naturalnych, jednakże na dalszym etapie poddaje się je obróbce chemicznej. Przykładami włókien, z których pozyskuje się materiały sztuczne, jest m.in. celuloza, kauczuk, białko. Przykładem materiałów sztucznych wytwarzanych z tychże włókien będzie natomiast wiskoza, której włókna składają się w większości z celulozy, a także modal, w 100% pozyskiwany z celulozy. Do materiałów sztucznych zaliczymy również acetat, lyocell, czy cupro.
Materiały syntetyczne – charakterystyka, przykłady
Materiały syntetyczne również poddawane są obróbce chemicznej w laboratoriach, jednakże w odróżnieniu od sztucznych, do ich wytwarzania nie wykorzystuje się naturalnych surowców, a takie składniki, które nie występują naturalnie w przyrodzie.
Przykładem materiału syntetycznego, doskonale znanemu każdemu z nas jest oczywiście poliester. Otrzymuje się go w wyniku syntezy chemicznej z pochodnych ropy naftowej. Innego rodzaju materiały syntetyczne to poliamid, znany także pod nazwą nylon, stanowiący alternatywę dla wełny akryl, a ponadto elastan, używany jako dodatek do ubrań bawełnianych oraz w rajstopach, bieliźnie, czy odzieży sportowej.