Przegląd tkanin na lato. Co nosić? Czego unikać?

Pora przyjrzeć się idealnym materiałom na lato. Czy nadziałaś się kiedyś na to, że sukienka, która na wieszaku zdawała się lekka, przewiewna i przyjemna, w praktyce nie zdała egzaminu w upalne dni? Jeśli chcesz w przyszłości uniknąć takich rozczarowań, sprawdź, jakie są najlepsze i najgorsze materiały na lato! Co nosić, a czego unikać?

Materiały idealne na lato

Pewne materiały służą naszemu ciału i naszej skórze. Pozwalają czuć się rześko, lekko i komfortowo. Nawet wtedy, gdy temperatura zbliża się ku granicznym 30 stopniom Celsjusza lub przekracza ten próg. Jeśli cenisz wygodę i świeżość, postaw w szczególności na:

  • len – naszą listę otwiera oczywiście len. W 100% naturalna, antyalergiczna, higroskopijna, przewiewna i chroniąca przed promieniowaniem UV tkanina. Będziesz czuć się w niej po prostu doskonale. Wśród ubrań z lnu królują przede wszystkim sukienki i koszule. W sklepach znajdziesz także szorty, spódnice, czy narzutki.
  • bawełnę – kolejna z oddychających i chłonących tkanin, niepozostawiająca efektu mokrego materiału. Bawełna jest wyjątkowo uniwersalna i łatwo dostępna, dlatego szybko skompletujesz z jej udziałem swoją szafę na lato od stóp do głów!
  • wiskozę – bardzo przyjemna w dotyku, miękka, nieelektryzująca się. Wytwarzana z włókien roślinnych (celulozy). Wiskoza to materiał występujący w wielu zróżnicowanych odsłonach, dzięki czemu trafia w szerokie gusta kobiet. Cechuje ją przewiewność i lekkość, a także zdolność do absorpcji wilgoci.

Materiały, które nie sprawdzą się w upalne dni

Są i takie materiały, za które nasza skóra i ciało nie będą nam wdzięczne. Latem oraz we wszystkie cieplejsze dni staraj się wystrzegać przede wszystkim:

  • poliestru – to najpopularniejszy i najpowszechniejszy z materiałów syntetycznych. Powstaje w wyniku syntezy chemicznej z pochodnych ropy naftowej.
  • akrylu – podobnie jak poliester powstaje z pochodnych ropy naftowej. Swoim wyglądem przypomina wełnę, jednakże w żadnym zakresie nie wykazuje jej właściwości. Wykorzystywany głównie w produkcji swetrów.
  • nylonu – kolejna z tkanin syntetycznych, którą spotkasz w strojach kąpielowych, ubraniach sportowych oraz odzieży wierzchniej, takiej jak kurtki, kamizelki, płaszcze.
  • elastanu – stosowany głównie jako dodatek do innych materiałów, m.in. w połączeniu z bawełną. Elastan jest również obecny w rajstopach, strojach kąpielowych, odzieży sportowej, czy bieliźnie.  

Wszystkie wskazane powyżej materiały to materiały syntetyczne, czyli powstające ze składników, które nie występują naturalnie w naszej przyrodzie. Wyróżnia je bardzo niska zdolność do przepuszczania powietrza, skutkująca zwiększoną potliwością i odczuwaniem ciepła. Niestety powszechnie i na ogromną skalę stosuje się je w produkcji ubrań, również tych na lato. Jeśli ubierasz się w popularnych sieciówkach, nie zapominaj dlatego o sprawdzaniu metek!