Jak utrwalać i pielęgnować ubrania ręcznie malowane?

Kupowaniu ubrań ręcznie malowanych często towarzyszy obawa w postaci tego, że szybko utracą one wyrazistość zdobienia, a przez to i swój atrakcyjny, wyjątkowy wygląd. Jeśli będziesz jednak dbać o odpowiednie utrwalanie rysunku i właściwą pielęgnację tkanin, obiecujemy, że posłużą Ci w niezmienionym stanie przez długie lata! Jak utrwalać malowane ubrania i jak je prać? Jeśli masz w swojej szafie sukienkę, bluzkę, czy też tunikę malowaną ręcznie, to poradnik dla Ciebie!

Jak utrwalać ubrania malowane ręcznie?

Utrwalanie odzieży ręcznie malowanej to czynność, która ma zapobiegać szybkiemu niszczeniu i blaknięciu rysunku. Co ważne, możesz wykonywać ją również samodzielnie i w ten sposób przedłużyć nowy, piękny wygląd swoich ulubionych ubrań. W jaki sposób? Termicznie!

Ubrania ręcznie malowane są utrwalane przy pomocy zwykłego żelazka, w odpowiednio wysokich temperaturach, najczęściej w przedziale 150 – 200 st. C., w zależności od rodzaju tkaniny. Len i bawełnę można prasować w najwyższych temperaturach, wynoszących około 200 st. C, z kolei wiskozę, jedwab i wełnę w około 150 st. C. (dwie kropki na żelazku).

Aby utrwalić farbę do tkanin, należy poczekać, aż całkowicie wyschnie, a następnie przeprasować materiał na lewej stronie lub przez papier do pieczenia bądź szmatkę. Czas schnięcia farby zależy przede wszystkim od grubości warstwy. Najczęściej jest to kilka godzin, jednak ze względów bezpieczeństwa warto poczekać nieco dłużej. Jeśli chcesz utrwalić rysunek samodzielnie, najlepiej robić to bezpośrednio przed każdym praniem. Pamiętaj również, że ubrania malowane ręcznie wysokiej jakości farbkami wytrzymują o wiele dłużej niż gotowe, drukowane printy!

Jak prać ubrania ręcznie malowane?

Gdy już wiesz, że możesz na własną rękę zadbać o trwałość ręcznie malowanych zdobień na swoich ubraniach, nie powinnaś obawiać się także ich prania. Wystarczy, że będziesz trzymać się w tym zakresie zaleceń producenta. Ubrania ręcznie malowane pierze się z reguły ręcznie z użyciem delikatnych środków, w temperaturze 30 – 40 st. C. Nie wolno natomiast poddawać ich czyszczeniu chemicznemu.

Jakie ubrania można malować ręcznie?

Jakie tylko zechcesz! Mogą być to sukienki ręcznie malowane, bluzki, koszule, tuniki, płaszcze, spodnie, spódnice… Dzięki ręcznie malowanym zdobieniom zwykły kawałek materiału staje się wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Nawet w przypadku takich samych wzorów nie da się w końcu przy pomocy rąk odtworzyć ich dwa razy tak samo! Warto mieć jednak na względzie, że malowanie ubrań wcale nie należy do zadań łatwych, z którym poradzi sobie absolutnie każdy. Zdecydowanie potrzeba tutaj zdolności plastycznych. Malowania na płótnie nigdy nie powinno porównywać się dlatego z malowaniem na papierze.