Jak dopasować fason sukienki do figury?

To jedno z tych pytań, które na pewnym etapie nie daje wielu kobietom spokoju. Być może Ciebie również kiedyś nurtowało lub nurtuje nadal, czy sukienka, którą masz właśnie na sobie, aby na pewno dobrze wygląda na Twojej sylwetce. Czy wizualnie Cię nie poszerza lub nie skraca Twoich nóg? A może masz w niej mały biust lub za duże ramiona? Jak w takim razie dopasować różne fasony sukienek do swojej figury?

Jaka sukienka do figury klepsydry?

Kobiety określane jako klepsydry są po prostu proporcjonalne. Mają zbliżonej szerokości ramiona i biodra oraz wyraźnie zarysowane wcięcie w talii. Co jednak ważne, „klepsydry” mogą nosić zarówno rozmiary mniejsze, jak i te większe!  Mowa o Tobie? Co w takim razie będzie Ci pasować? Nie da się ukryć, że masz tutaj bardzo duże możliwości.

Jeśli jesteś klepsydrą, warto wyeksponować atuty takiej figury – krągłe biodra, biust oraz zarysowaną talię. Najlepsze będą zatem dopasowane, przylegające do ciała fasony. Kobietom o kształcie klepsydry pasują także sukienki rozkloszowane oraz kopertowe, wiązane w talii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś włożyła sukienkę oversize – jeśli tylko masz na taką ochotę! Na „klepsydrach” bardzo dobrze leżą miękkie, lekko układające się tkaniny. 

Jaka sukienka do figury jabłka?

Kobietom będącymi „jabłkami” możemy pozazdrościć zgrabnych, smukłych nóg. W tym przypadku problematyczna pozostaje jednak góra – bardziej kształtna, rozbudowana, z brzuszkiem. Sukienki pasujące kobietom o tym typie sylwetki to przede wszystkim sukienki nieco luźniejsze, nieupinające się na brzuszku. Maksymalnie do kolan. Bez marszczeń, falbanek, baskinek, golfów, czy przesadnych zdobień i wzorów. Wykonane z lżejszych, naturalnych i miękko układających się materiałów. Wybieraj sukienki z dzianin, bawełny lub lnu. Proste, o długości mini lub midi.

Jaka sukienka do figury prostokąta?

Panie o figurze prostokąta często określają swoje sylwetki jako „chłopięce” lub „kolumnowe”. Podobna szerokość bioder, talii i ramion oraz niewielki biust to wyróżniające ten typ proporcje. Podobnie jak w przypadku klepsydry, tutaj również kobiety te mogą być zarówno bardzo szczupłe, jak i większe. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, sięgaj po sukienki, które nieco poszerzą biodra i pośladki oraz nadadzą im kształtów. Takie jak bombki lub spódnice z koła, które dodatkowo eksponują talię. Kobietom o „chłopięcych” figurach poleca się także nieco sztywniejsze tkaniny, w szczególności wełnę oraz len. Na prostokątnych sylwetkach dobrze wyglądają ponadto wszelkiego rodzaju zdobienia, malowania, wzory, falbany, czy marszczenia. Niekoniecznie trafionym wyborem będzie natomiast odzież sportowa i o luźnym fasonie.

Jaka sukienka do figury gruszki?

Figura gruszki, inaczej nazywana „trójkątem”, wyróżnia się wąskimi ramionami, szerokimi, krągłymi biodrami oraz zmysłowym wcięciem w talii. W zniwelowaniu dysproporcji pomiędzy górą a dołem pomagają sukienki zasłaniające ramiona i z dekoltem w łódkę. Jeśli chcesz poszerzyć górę,  sięgnij także po ubrania z dodatkowymi zdobieniami w tych okolicach oraz dekoltem hiszpańskim, opuszczonym na ramiona. Ciekawym „trikiem” są ponadto geometryczne zdobienia, które doskonale odwracają uwagę od wszelkich dysproporcji.

Jaka sukienka do figury odwróconego trójkąta?

O odwróconym trójkącie będziemy mówić wtedy, kiedy twoje ramiona są zauważalnie szersze niż biodra. Masz również mniejszy biust oraz długą talię. Taka figura to przeciwieństwo gruszki, często określana jako sylwetka „pływaczek”. Łatwo zatem domyślić się, że w tym przypadku zastosujemy rozwiązania przeciwne niż powyżej. A zatem: sukienki z rozkloszowanym, poszerzanym spodem oraz odcięciem w talii. W ten sposób nadasz kształtu wąskim biodrom i wyrównasz proporcje. Tym razem to dolne części garderoby mogą pokrywać różnego rodzaju zdobienia i desenie, które zwrócą na siebie uwagę. Mniej trafionym wyborem będą natomiast bluzki i sukienki na ramiączkach, czy z dodatkami przy dekolcie i ramionach.