Czy wiesz, jak powstaje tkanina z lnu?

Proces powstawania tkanin jest dla większości osób tajemnicą. A może nawet nie tyle, co tajemnicą, a po prostu sprawą mniejszej wagi. Na co dzień interesuje nas przede wszystkim to, jak ostatecznie wyglądają wykonane z naszych ulubionych materiałów ubrania i jak prezentują się na naszej sylwetce. Jeśli chcesz dowiedzieć się jednak, jak powstaje sama tkanina, odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule! Za przykład weźmiemy len.

Gdy ziarenko lnu wykiełkuje i urośnie…

Pora rozpocząć zbiory. W jednym z naszych poprzednich artykułów Co to jest len i do czego służy?” wskazywaliśmy, że w przemyśle zastosowanie znajduje każda z części lnu. Nic się nie marnuje. Tak szerokie wykorzystanie lnu determinuje dlatego sposób jego zbiorów. Pierwsza i podstawowa wynikająca z tego zasada – lnu się nie kosi, a wyrywa razem z korzeniami, aby zrobić maksymalny użytek z rośliny. Wyrwany len należy dokładnie wysuszyć, aby następnie… go namoczyć. Zanim jednak namaczanie, najpierw rozdziela się łodygi od nasion. Namoczony len (a dokładniej łodygi) kiedyś leżakował około miesiąca. Dzisiaj, w przemyśle proces ten trwa znacznie krócej – zaledwie kilka dni.  Czy wiesz, że to właśnie przez namaczanie, fachowo określane jako roszenie, len zmienia swoją barwę? To również dzięki namaczaniu dochodzi do rozklejenia złączonych ze sobą włókien. Po tym czasie pora przystąpić do ponownego osuszenia rośliny, łamania włókien i rozdzielania ich od paździerza, a także trzepania, sortowania, czesania. Takim oto sposobem uzyskuje się surowiec, z którego następnie wykonuje się przędzę lnianą, a z niej – lniane ubrania. Włókna z lnu mają najczęściej od około 45 cm do 90 cm długości. Za najlepsze uznaje się te najdłuższe, najmocniejsze i najczystsze.

Ubrania z lnu – tego potrzebuje Twoja garderoba

Mimo mnogości zastosowań lnu, najczęściej kojarzymy go jako roślinę jadalną, leczniczą oraz właśnie jako tkaninę. Lniane ubrania każdego roku zyskują coraz to większą popularność, co wynika z ich trwałości oraz świetnych właściwości. Co ciekawe, na rynku znajdziemy dzisiaj nie tylko odzież z lnianej tkaniny, ale i lnianej dzianiny! Tego rodzaju naturalne ubrania sprzedaje w swoim sklepie odzieżowym polski producent – Podlasek. Zapoznasz się z nimi zarówno online, jak i w Krakowie na ulicy Wiślnej 9. Z lnianych tkanin i dzianin szyje się każdy rodzaj odzieży damskiej i męskiej. Sukienki, bluzki, spodnie, narzutki, sweterki, wdzianka, bluzy, płaszcze, spódnice… Możesz ubierać się dlatego w lnie od stóp do głów. Mimo że len kojarzy się nam głównie z latem, nie warto rezygnować z jego noszenia również jesienią i zimą. Zwłaszcza w połączeniu z cieplejszymi i cięższymi elementami garderoby!