Co to jest len i do czego służy?

Len jest rośliną znaną i wykorzystywaną w wielu dziedzinach życia już od tysięcy lat. Spośród około 180 gatunków największe zastosowanie znajduje len zwyczajny (Linum usitatissimum), pochodzący z terenów Bliskiego Wschodu. Do czego używa się dzisiaj lnu? To może Cię zaskoczyć!

Co to jest len?

Len to jedna z najstarszych upraw, której właściwości były doskonale znane ludom starożytnym. Należy do rodziny lnowatych, liczącej około 180 gatunków, spośród których największa różnorodność występuje w basenie Morza Śródziemnego. Len jest rośliną jednoroczną, wyrastającą na wysokość do 0,6 m, o kwiatach barwy niebieskiej, a także białej, czerwonej, czy żółtej. Najcenniejsze w lnie zwyczajnym są jego nasiona. Zawierają one aż do 35% oleju, a ponadto białko, enzymy oraz glikozydy kwasu olejowego, stearynowego i linolowego. Wykorzystanie rośliny nie ogranicza się jednak tylko do nich. W przemyśle istotną rolę odgrywa tak naprawdę każda z części lnu – środkowa, wierzchołkowa i korzeniowa część łodygi, paździerze, odpady roszarnicze, a nawet wytłoki.

Czy wiesz, co robi się z lnu zwyczajnego?

Zastosowanie lnu jest niezwykle szerokie i zróżnicowane. Z początku len był rośliną głównie jadalną, jednakże szybko okazało się, że jego struktura i cenne właściwości oferują znacznie więcej. Dzisiaj len wykorzystuje przede wszystkim przemysł:

  • spożywczy – len jako roślina oleista ze swoich ziaren dostarcza cennego oleju jadalnego. Powstające przy produkcji oleju wytłoki są z kolei przetwarzane na paszę dla zwierząt.
  • kosmetyczny – ze względu na dużą obecność oleju i śluzu len znajduje zastosowanie w kosmetykach, w szczególności przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Działa kojąco, łagodząco, opóźnia procesy starzenia się, przyspiesza regenerację naskórka. Z lnem możesz spotkać się nie tylko w kremach, balsamach, ale i szamponach i odżywkach do włosów.
  • farmaceutyczny – pozyskiwany z nasion olej i siemię lniane to preparaty powszechnie wykorzystywane w ochronie śluzówki układu pokarmowego. Ich spożywanie jest rekomendowane przy problemach żołądkowych, nieżytach, czy wrzodach.
  • odzieżowy – z łodygi lnu pozyskuje się wysokiej jakości przędzę, z której następnie wykonuje się naturalne, lniane ubrania o wyjątkowych właściwościach. Jeśli szukasz takich na lato, odwiedź butik odzieżowy u Podlaska w Krakowie!
  • papierniczy – z odpadów roszarniczych, czyli krótkich, lnianych włókien z paździerzami wytwarza się papier.
  • meblowy i budowlany – len znajduje ponadto zastosowanie w produkcji płyt paździerzowych, wytwarzanych jak sama nazwa wskazuje, z lnianych paździerzy.